Polska
O IMUMCN
O IMUMCN w skrócie
Współczesne miasta zmagają się z poważnymi korkami ulicznymi i emisjami, potęgowanymi przez postęp technologiczny i zmieniające się nawyki pracy. Celem tego projektu jest zrozumienie i rozwiązanie tych wyzwań poprzez zbadanie wpływu na wybory lokalizacyjne obywateli i wzorce podróży. Wykorzystując eksperymenty z życia wzięte i zaawansowane modelowanie transportu miejskiego, projekt bada zintegrowane rozwiązania Mobility as a Service (MaaS) i rynkowy handel osobistymi emisjami dwutlenku węgla w celu opracowania wydajnych, sprawiedliwych i bezemisyjnych systemów ruchu miejskiego. Celem jest osiągnięcie dostępnych, neutralnych dla klimatu i zrównoważonych miast w Chinach i UE poprzez integrację wielu środków transportu.
O IMUMCN w Polsce
Adam Mickiewicz University (AMU)
O IMUMCN w PolscePolska kadra AMU jest liderem w dziedzinie socjologii transportu, analizy behawioralnej podróży i rynku węgla. Odpowiada za WP5 w opracowaniu osobistego systemu handlu emisjami opartego na MaaS.
Cele badawcze / Pytania badawcze
- Jak dostosować się do zmian społecznych?
- Zrozumieć czas pracy i wybory lokalizacji mieszkańców, a także związane z tym zachowania podróżne, biorąc pod uwagę zmieniające się nawyki pracy w kontekście chińskim i europejskim.
- Jak wykorzystać nowe technologie transportu miejskiego?
- Zbadaj wydajność i równość nowych usług transportowych oraz ich rolę w wyborze czasu pracy i lokalizacji mieszkańców.
- Jak zmieniają się emisje ruchu drogowego?
- Opracuj ramy rozliczania emisji w czasie niemal rzeczywistym dla transportu mieszkańców i oszacuj emisje ruchu drogowego związane ze zmieniającymi się nawykami pracy i nowymi usługami transportowymi.
- Jak zapewnić osobiste rozwiązania Mobilności jako Usługi (MaaS)?
- Opracuj i przetestuj oparty na Mobilności jako Usłudze (MaaS) osobisty system handlu emisjami dwutlenku węgla dla mobilności miejskiej w celu zmniejszenia korków i emisji.
- Jak osiągnąć wydajny i zrównoważony wielomodowy system ruchu miejskiego?
- Zaprojektuj wydajny i neutralny dla klimatu wielomodowy system ruchu miejskiego, biorąc pod uwagę nowe usługi transportowe i nawyki pracy.
O drużynie lokalnej
Adam Mickiewicz University (AMU)
Aleksandra Lis-Plesińska
Aleksandra Lis-Plesińska jest profesorem nadzwyczajnym antropologii społecznej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), Polska. Aleksandra uzyskała stopień doktora na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie w 2013 r., pisząc rozprawę na temat polityki rynków węglowych w Unii Europejskiej. Aleksandra pracowała nad społeczno-technicznymi transformacjami systemów energetycznych i transportowych, publicznym postrzeganiem ryzyka technologicznego oraz powiązaniami nauki z polityką w polityce energetycznej i klimatycznej. Kierownik wielu projektów naukowych, była stypendystką Fulbright Senior Scholar w Centrum Nauki, Technologii, Medycyny i Społeczeństwa UC Berkeley oraz pracownikiem naukowym w wielu europejskich i amerykańskich instytucjach badawczych.
Rafał Szymanowski
Adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu. Studiował stosunki międzynarodowe i ekonomię międzynarodową w Polsce (UAM) oraz w Berlinie (HWR). Jego badania koncentrują się na międzynarodowej ekonomii politycznej i polityce gospodarczej. Interesuje się m.in. integracją gospodarczą, ekonomią polityczną kryzysów gospodarczych oraz rolą idei i kultur ekonomicznych w kształtowaniu polityki. W ITEM skupi się na tym, jak polityka mobilności elektrycznej może stać się bardziej partycypacyjna i włączająca.
Marek Jaskólski
Doktor nauk o Ziemi i środowisku oraz praktyk w dziedzinie urbanistyki. Prowadzi badania mające na celu zrozumienie wieloaspektowych zmian zachodzących w środowisku w kontekście ocieplenia klimatu i zagrożeń cywilizacyjnych. Wierzy w potrzebę holistycznego i interdyscyplinarnego podejścia do współczesnych problemów naukowych. W swoich badaniach wykorzystuje metody z pogranicza nauk o Ziemi oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. W ramach projektu ITEM odbywa staż podoktorski na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.